Belediye İş Sendikası Zonguldak Şubesi Başkanı Osman Karataş, yeni asgari ücret artışının toplu sözleşmelere etkisini değerlendirdi.

"Çalışanlarımızın özlük haklarının enflasyon karşısında şeker gibi eridiğini hep beraber görüyoruz. Bu süreçte idarelerin mali yapısı tabiki bizim için de önemli ancak öncelikli bizim çalışanlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesi enflasyonun yarattığı tahribatın bir nebzede olsa giderilmesidir. Burada ki enflasyonun bu şekilde olması ve asgari ücrette yıl içinde iki tane artıştan kaynaklı ücretlerimiz hemen hemen tüm çalışanlarımızın ücretleri asgari ücret seviyesine gelmiş oldu. Kıdemi 20-25 yıllık çalışanlarımızın aldıkları maaşlar yeni giren işçiyle ayı seviyede oldu. Biz bu süreçte bunların kıdemden kaynaklı farkların yaratılmasıyla ilgili ve özellikle altını çiziyorum iş barışıyla ilgili, iş barışının sağlanabilmesi için burada şirket işçisi, kadrolu işçi, sözleşmeli memur ve diğer memur anlamında ücret skalalarının çok farklı şekilde işçi aleyhine geliştiğini hep birlikte gözlemliyoruz. Bizim işverenlerden talebimiz buna bu şekilde yaklaşarak bu aradaki farkın kapatılması, yani işçiler lehine toplu sözleşmelerin sonuçlanması. Burada tabi ki asgari ücretin artışından kaynaklı işverene de çok büyük maliyetler geldi ancak bunlar bu planlamaları kendilerine göre yapacaklar ve yapılan hizmetlerin karşılığı olan, emeğin karşılığı olan ücreti biz elde etmek ve kazanmak istiyoruz. Bu süreçte bizim tavizimiz kesinlikle olmayacak ve çalışanların özlük haklarının geliştirilmesi ile ilgili taleplerimizin özellikle işveren tarafından dikkate alınması, bu minvalde tüm bu hazırlıkların buna göre yapılması gerekiyor. 
Şu anda asgari ücrette çalışan arkadaşlarımız var, kadrolu arkadaşlarımız açısından asgari ücret seviyesinde çalışanlar var ve bunlarla ilgili de idarelerden ek zam taleplerimizi sözleşmeye kadar olan süreçte bir ek zam talebimiz var bunları da idarelere ilettik. Ve bu taleplerimize bir karşılık bekliyoruz, davetlerime bir cevap bekliyoruz. İnşallah bunları da sözleşmelere çünkü 4.aydan itibaren alınacak olan zamların 4.aya kadar sadece ücret düzeyinde kamuda çalışan birinin yani bu kadar açıklamalar, işte asgari ücrete gelen yüzde 55’lik zammın tüm işçi ücretlerine aynı oranda yansıtılmasını ki Bakan beyde söyledi. Özellikle belediyelerden de bu anlamda destek bekliyoruz. Bunlara göre bir hazırlık yapmalarını ve bizim taleplerimize sıcak bakmalarını talep ediyoruz."

Editör: Can ERTÜRK