Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Belediye Meclis üyesi Turgut Aydın mevcut görevinden geçtiğimiz gün istifa edeceğini açıklamıştı. Diğer yandan Turgut Aydın’ın CHP Zonguldak Milletvekili adaylığına başvuru yapacağı öğrenilirken, bugün Belediye Meclis üyeliğinden istifa ettiği ve dilekçesini verdiği duyuruldu.Aydın'ın konuyla ilgili açıklaması ve özgeçmişi şöyle;

  "CUMHURİYET HALK PARTİSİ
Turgut AYDIN – 28. Dönem CHP ZONGULDAK MiLLETVEKİLİ Aday Adayı
 ÖZGEÇMİŞ: 1958 yılında Zonguldak’da doğdum. İlkokulu ve ortaokulu Zonguldak’da, Liseyi İstanbul Kabataş Erkek Lisesinde okudum. Zonguldak Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisinden 1981 yılında Makina Mühendisi olarak mezun oldum. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulunu bitirdim.
Öğrenciliğim devam ederken 1978 yılında Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Çaydamar İşletme Müdürlüğünde yer altı maden işçisi olarak çalışmaya başladım. 1984 yılında TTK’ da Makina Mühendisi, 1987 yılında Başmühendis oldum. Kozlu Yeni Kuyu, Gelik Yeni Kuyu ve Kozlu Ali Soydaş Kuyusu kazılarında görev aldım."
2000-2004 yılları arasında TTK İş Güvenliği ve Eğitim Daire Başkanlığında Başmühendis olarak görev yaptım. Bu görevim nedeniyle kömür havzasının her bölgesi ve birimi ile irtibatım ve çalışmalarım oldu.
2004 yılında Genel Maden İşçileri Sendikasının daveti üzerine emekli oldum ve Sendika Genel Başkan Danışmanı olarak 4 yıl görev yaptım ( 2004-2008 ).
Halen, A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olarak danışmanlık ve adli bilirkişilik yapmaktayım.
Çalışma hayatının her kesiminde ( İşçilik, Memurluk, Yöneticilik, Sendikacılık ) aktif olarak bulundum.
Cumhuriyet Halk Partisi’yle bağım ailemden gelmektedir. Rahmetli dedem İsmet İnönü’nün cephe kumandanlığında Kurtuluş Savaşında savaşmış İstiklal Madalyası’yla onurlandırılmış bir gazidir. Avukat olan amcamda 1970 yılların başından itibaren CHP ve SHP içinde yönetimlerde aktif görev almış ve CHP Zonguldak İl Başkanlığı yapmıştır.
Benim CHP’ye resmi üyeliğim ve partide gençlik kollarında çalışmam üniversitede başladı ve partime hizmetim bugüne kadar devam etti. Zonguldak Belediyesinde iki dönemdir Meclis üyesi olarak partimi temsile ve hizmete devam devam ediyorum. Bu görevim esnasında, Zonguldak halkının sorunlarının ve beklentilerinin sözcüsü olmak, partimizin yerel politikalarını belediye meclisinde gündeme getirmek temel hedefim oldu. Bundan da daima gurur ve şeref duydum.
Sivil toplum kuruluşlarında da aktif görevlerim oldu. 2003 yılında Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Mezunlar Derneği Kuruluşunda görev aldım ve 2 dönem yönetim kurulunda görev yaptım. Makina Mühendisleri odası üyesiyim. 2009-2014 yılları arası Zonguldak Belediyesi Meclis üyeliği ve 5 yıl boyunca gurup başkan vekilliği ile birlikte çeşitli encümen ve komisyon üyelikleri görevlerinde bulundum.
2014 yerel yönetimler seçiminde Zonguldak Belediye Başkan aday adayı, 2018 yılında 27. Dönem Milletvekili Genel seçimi’nde milletvekili aday adayı oldum.
2019 yılında tekrar Belediye Meclis Üyeliğine seçildim. İmar Komisyonu üyesi olarak yaşanabilir bir çevre ile şehrin imarı ve pek çok konuda, parti örgütümüz, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımızla işbirliği halinde çalışmalar yaptım. Her mahallede halkla iç içe olma, dertlerini dinleme, çözüm üretme ve hizmet etme imkanı buldum.
Evliyim, eşim Kamuda Mühendis, biri Uzman Tıp Doktoru, diğeri Avukat İki kız çocuğu babasıyım.
Edindiğim mesleki ve siyasi deneyimler ışığında ve 13. Cumhurbaşkanı olacağına yürekten inandığım Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU önderliğinde, ülkemizin ekonomik ve sosyal sorunlarının çözümünün bir parçası olmak, ileri demokrasiyi gerçekleştirmek, hak-hukuk ve adaleti tesis etmek, halkımızın refah ve mutluluğuna katkıda bulunmak, gençlerin daha iyi bir yaşam hayalini hayata geçirmek ve nihayet güçlendirilmiş parlamenter sisteminin kurucuları arasına katılmak amacıyla, milletvekili aday adayı olarak yola çıkmış bulunuyorum."