Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6’lık iki deprem 10 ilde büyük yıkıma neden oldu. Deprem bölgesindeki  arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere bölgeye giden Devrek Belediyesi ekibi Devrek’e döndü.

    Deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılan Devrek Belediyesi 5 kişilik arama kurtarma ekibi ile 20 kişilik takviye kuvvet ekibi Devrek’e döndü. Bir hafta boyunca canları pahasına arama kurtarma çalışması yapan ekipler, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt tarafından karşılandı.

     Arama kurtarma ekibine “Sizlerle gurur duyuyorum” diyen Bozkurt konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

     “Öncelikle milletimize geçmiş olsun. Depremde vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Ülkemiz çok büyük bir deprem felaketi yaşadı. Depremin ilk anından itibaren milletimizle tek yürek olup oradaki vatandaşlarımıza ulaşma noktasında büyük çaba içerisine girdik. Belediyemiz bünyesinde bulunan 5 kişilik arama kurtarma timi ve 1 itfaiye aracını bölgeye ilk gün sevkettik. Akabinde 20 kişilik takviye kuvvetimizi, Gaziantep ili İslahiye ilçesine yönlendirdik. Ekiplerimiz orada ilgili kurumlarla işbirliği içinde gece gündüz demeden, zor şartlarda, cansiparane büyük bir mücadele vererek arama kurtarma çalışmaları yaptı. 9 gün sonra da ilçemize dönüş yaptılar. Kendileriyle gurur duyuyorum.”