Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait kömür ocağında 42 madencinin hayatını kaybetmesinin ardından yeni bir gelişme daha yaşandı. TBMM Amasra Maden Kazası Araştırma Komisyonu, grizu patlamasının meydana geldiği TTK Amasra Müessese Müdürlüğü maden ocağında, 3-4 Ocak tarihlerinde inceleme yaptı.

Amasra Müessese Müdürlüğü'ndeki incelemeler sırasında TTK yetkilileri tarafından komisyon üyelerine sunum yapıldı. Kozlu Müessese Müdür Yardımcısı Yusuf Aydın, sunumunda, 42 madencinin yaşamını yitirdiği patlamaya ilişkin TTK'nın değerlendirme raporundan bölümler okuldu.

'EN KOLAY YOL PATLATMAK'

Aydın, grizu patlamasının gerçekleşmesi için yüzde 5 ile yüzde 15 arası metan gazının ısı kaynağıyla buluşması gerektiğine dikkat çekti. Aydın, maden ocaklarındaki patlatmalarda patlayıcı seçimi yapılırken, grizu güvenliğine dair galeri testleri yapılmış ürünlerin seçilmesinin hayati önem taşıdığını vurguladı. Aydın, Amasra maden ocağında kömürün çok sert olduğunu, bunu kazmanın en kolay yolunun patlatma olduğunu, bu yüzden bu yöntemin kullanıldığını belirtti.

Aydın, barutçu Taşkın Coşkun'un ifadesine de yer verdiği sunumunda, "Barutçu Taşkın Coşkun'un ifadesinde belirtilen; ateşleme yapmadığı delikleri de doldurması gösteriyor ki son derece dikkatli ve özenli yapılması gereken ateşleme işleminin acele bir şekilde ve kurallara uymaksızın gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır. Zira metan gazı barındıran kömür ateşlemelerinde tek seferde atım yapmak ve doldurulan delikleri mutlaka patlatmak gerekmektedir. Bu durum, 702 sayılı 'İş Kazası ve Önlemler' isimli genelgenin patlayıcı madde kullanımında 'güvenlik' başlıklı 4'üncü maddenin 10'uncu fıkrasında 'Degaj olasılığına karşı tek kademeli ateşleme atılacak ve patlatmalar vardiya sonuna getirilecektir' şeklinde hükme bağlanmıştır" dedi.

KOMİSYON ÜYELERİ TEPKİ GÖSTERDİ

Komisyon üyelerinden bazıları, TTK'nın değerlendirme raporunda, diğer barutçu Taşkın Coşkun'un ifadesine dayanılarak dikkatli ve özenli patlatma yapmadığı ileri sürülen ve kazada yaşamını yitiren barutçu Öner Yıldız'ın suçlanmasına tepki gösterdi.

Kaynak : DHA

Editör: Can ERTÜRK