Bartın’ın Akpınar Köyü Hacılar Mahallesi’indeki atıl durumdaki köy okulunu çocuklar ve köylülerin sosyal ve kültürel anlamda değerlendirmeleri amacıyla eşi Mahmut Çetin ile birlikte yeniden faaliyete geçiren emekli öğretmen Ferda Balkaya Çetin, kütüphane ve sanatevinin açılışında yaptığı konuşmada, Ülkemizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür” sözünü anımsatarak, “Çağdaş ülkelerin gelişmelerinde en büyük etkenin sosyal, sanat ve kültür değerlerine sahip çıkmaları” olduğunu belirtti.

Çetin, “40 yıl önce ben bu köyde öğretmenlik yaptım. Ogün okuttuğum öğrencilerimin çocuklarıyla bugün birlikte olmanın onlara birşeyler verebilmenin mutluluğunu yaşıyorum. Çocuklarımızın yaz tatillerini iyi sosyal aktivitelerle değerlendirmeleri, köylülerimizin bir araya gelerek karışıp kaynatmaları amacıyla bu okulumuzu yeniden faaliyete geçirmem konusunda bana yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum”dedi.

Zonguldak Kültür Ve Eğitim Vakfı (ZOKEV) Başkanı Kürşat Coşkun da yaptığı konuşmada, “Ferda Balkaya Çetin öğretmenimizin bu güzel çalışması gerçekten övgüye değer. Onu anlatmama gerek yok çünkü çocuklarımıza yönelik yaptığı bu güzel çalışma ortadadır. Kendisini kutluyorum.”dedi.

Devrek Belediyesi Basın ve Halkla İlişkimler Müdürü, şair-yazar İbrahim Tığ da yaptığı konuşmada, kendisinin de 4 yıl köy okulunda okuduğunu belirterek, bu okulun kendisini köy yaşamına götürdüğünü, söyledi.

Tığ şöyle konuştu: “Bazı öğretmenler vardır, görev yaptığı yerin insanlarıyla kaynaşmaz, onlarla iç içe olmaz. Görevimi tamamlayım gideyim der. Ama Ferda öğretmenimiz öyle değil. Bakın 40 yıl önce görev yaptığı okuluna yeniden hayat vermiş, köylülerimize ve çocuklarımıza yeniden hayat verdi. Bu çalışması takdire şayandır. Kendisini kutluyorum ve teşekkür ediyorum. Büyük Ozan Ceyhun Atuf Kansu’nun ‘Dünyanın Bütün Çiçeklerini Getirin Bana’ şiirinde anlattığı ve köy okulunun çöken duvarının altında kalan Şefik Sınığ öğretmenimizi ve ebediyete göçen tüm öğretmenlerimizi saygı ve minlentte anıyorum”

Tığ daha sonra, Ceyhun Atuf Kansu’nun ‘Dünyanın Bütün Çiçeklerini Getirin Bana’ şiirini okudu. Açılışta daha sonra, çocuklara yönelik drama, müzik, balon etkinliği, ritim çalışması ve tebeşir sanatı gibi etkinlikler yapıldı.

İLLÜZYON GÖSTERİSİ BÜYÜLEDİ

Ülkemizin ünlü illüzyonistlerinden Aydın Cozur çocuklara yönelik muhteşem bir gösteri yaptı. Çok keyifli ve heyecanlı anların yaşandığı gösterinin bazı anlarında çocuklar Aydın Cozur’un asistanlığını üstlendi.

Bilindiği gibi, Zonguldak Kültür ve Eğitim Vakfı (ZOKEV)’nın 2023 Eğitim Ödülü başarılı çalışmaları nedeniyle Ferda Balkaya Çetin'e verilmişti.

Açılışa, Zonguldaklı şair ve yazarlar; Alaattin Kara ile Muharrem Akman da katıldı.